Näitus „Naised Tartu ülikoolis 1919. aastani” alates 09.01 Rahvusarhiivis Tartus
Olete oodatud neljapäeval, 9. jaanuaril kell 16 Rahvusarhiivi Tartusse (Nooruse 3) näituse „Naised Tartu ülikoolis 1919. aastani” avamisele.
Näituse eesmärk on laiemalt tutvustada naisi, kes olid Tartu ülikooliga seotud enne 1919. aastat. 19. sajandi alguses sooritasid eksamid ämmaemandad ja esimesed hambaarstid, sajandi jooksul lisandusid koduõpetajad ja apteekriabilised. Sajandivahetusel sooritasid esimesed eksamid naissoost proviisorid ja arstid. 20. sajandi esimesel poolel lubati naisi ülikooli vabakuulajateks ning peagi ka üliõpilasteks.
Näitusel on võimalik tutvuda vaid vähestega nendest tuhandetest naistest, kelle isikutoimikud on keiserliku Tartu ülikooli fondis säilinud. Valitud näited annavad aimu kui sotsiaalselt ja geograafiliselt mitmekülgne oli naiste taust ning teekond ülikooli. Kui Lydia Koidula nimi on üldtuntud, siis enamik neid naisi on meile tundmatud ja paljudel võis eksami sooritamine või ülikooli loengute kuulamine olla ainuke kokkupuude Tartu ja tänase Eesti aladega. Kuigi ülikooli fondis olevad allikad enamasti ei ava naiste edasist eluteed, on teiste allikate abil võimalik tuua näiteid, mis saadud hariduse või tunnistusega edasi peale hakati. Õnnestunud eksamite kõrval oleme toonud ka mõningaid näiteid ebaõnnestumisest.
Näituse koostajad on Janet Laidla, Lembi Anepaio ja Mari-Mall Rähn, Janet Taiwo. Näitusega saab tutvuda igal tööpäeval kell 9–19 ja see jääb avatuks kuni 03. aprillini.
Näitus on seotud Kultuuriministeeriumi poolt rahastatud samanimelise projektiga (KUM-TA31), mille lõpuks valmib isikutoimikute põhjal koostatud andmekogu.