Vene arhiivid

Siinne andmebaas koondab teavet Venemaa eri arhiividesse ladestunud keskasutuste ning Peterburi ja Pihkva kubermanguasutuste Estica-aineliste arhivaalide kohta tsaariajast (1710-1918; maarevisjonide kohta ka Rootsi aja lõpust) ja mitte praegu eestlastele enamasti kättesaamatute materjalide kohta „keerulistel poliitilistel teemadel“. Täiendavat teavet arhiivide kohta vt  Venemaa arhiivide koondportaalist


Venemaa Riikliku Ajalooarhiivi (RGIA) arhivaalide kirjed põhinevad valdavas osas 1970. a valminud käsikirjalisele teatmikule Центральный Государственный исторический архив СССР в Ленинграде. Перечень документальных материалов по теме „История Эстонии“, Ленинград, [1970]. Arvatavasti eelkõige J. Kahki tellimusel Leningradis koostatud kokkuvõtlik, aga kaugeltki mitte ammendav teatmik Eesti ajalugu puudutavatest dokumentidest oli suunatud TA Ajaloo Instituudi ja TRÜ ajaloolastele ja on siiani leidnud kasutamist väga kitsas professionaalide ringis.


Andmed teistes arhiivides leiduvate eestiaineliste materjalide kohta on kogutud Ajalooarhiivi töötajate poolt (L. Teedema, T. Shor, T. Oja, A. Märjama jt). Andmebaasis ei kajastu üldkonsistooriumi (fond 828) 14. nimistu kirikumeetrikad, sest kõik 274 säilikut aastatest 1833-1885 on digiteeritud ja veebis leitavad sel aadressil.


Et RGIAs on fonde vahepeal ümber korraldatud, sisaldub mõne fondi (f. 379 jt) puhul kirjes endine arhiiviviide. Kohapeal on võimalik selle järgi ülekandetabeli abil kätte saada hetkel kehtivad leidandmed, s.o nimistu ja säiliku number.


Peterburi Riiklikus Ajaloo Keskarhiivis sisaldavad eestiainelist materjali kubermanguasutuste, Peterburi konsistooriumi, Peterburi kõrgkoolide ja koguduste arhiivid. Seal leidub dokumente Narva linna ja tööstusettevõtete, Venemaal tegutsenud eesti seltside, Eesti alal tegutsenud õigeusu kirikute, Peterburis asunud Jaani ja Isidori koguduse ning Peterburi ülikoolis jt pealinna kõrgkoolides õppinud eestlaste (isikutoimikud) kohta. 


Venemaa Riikliku Sõjaajaloo Arhiivist hõlmab andmebaas vaid ca poolteistsada Eesti ala kaarti ja plaani ning Eesti- ja Liivimaa kubermangu topograafilisi kirjeldusi.


Moskvas asuva Venemaa Vanade Aktide Riikliku Arhiivi (RGADA) fondidest leidub andmebaasis infot peamiselt maksutulude laekumist jälginud Liivi- ja Eestimaa ning Soome asjade kammerkontori (f. 274) arhivaalide kohta.


Valdav osa Vene Föderatsiooni Riigiarhiivi nimistuid on kättesaadavad arhiivi veebilehel.


Pihkva arhiividest saab teavet põhiliselt Petseri kloostri ja linna ajaloo (kuni 1944) ning Peipsi ääres elanud vanausuliste kohta.


Novgorodi oblasti Riiklikus Arhiivis on eestlastest optantide isiklikud toimikud (f. P-269), dokumendid eestlaste kultuurharidusliku tegevuse kohta eesti asundustes nõukogude ajal jpm. Novgorodi arhiivis materjale tellides on tellimislehele vaja märkida ka toimiku asukoht hoidlas (topograafia), selle leiate märkuste lahtrist.


Suurema osa Peterburi ja Moskva arhiivide toimikute kirjeid on sisestanud E. Liiva ja J. Vammus.